eśli nie masz pewności, czy psy powinny dostawać do miski pełnowartościowe ziarna, nie jesteś sam. Czy karma bezzbożowa jest zdrowsza, czy jest to trend? Krótka odpowiedź brzmi, że oba rodzaje formuł oferują korzyści. Aby uzyskać optymalne zdrowie, wybierz opcję bezzbożową i zawierającą zboża w ramach rotacyjnego planu żywienia Twojego zwierzaka. 

Dlaczego karmienie rotacyjne?

Karmienie rotacyjne, czyli karma bezzbożowa połączona z klasyczną, dostarcza Twojemu psu składników odżywczych, które budują zdrowe ciało i zdrowe jelita. Więc kiedy wybierasz torby i puszki z jedzeniem, nie zapomnij zawrzeć w tym zarówno mieszankę zbożową, jak i bezzbożową – to najlepsza opcja. W dalszej części wyjaśnimy popularność karmy bezzbożowej wraz z kilkoma wyjaśnieniami na ten temat i wskażemy, dlaczego dobrze jest wprowadzać karmy zawierające zboża do rotacji psa. Jeśli więc jesteś zainteresowany fenomenem karmy bezzbożowej – czytaj dalej. 

Dlaczego karmy bezzbożowe są tak popularne?

W jaki sposób karma bezzbożowa stała się tak popularna? Zacznijmy od podstawowych marek supermarketów. Tańsze formuły wykorzystują kukurydzę, pszenicę i soję — tanie i powszechnie dostępne zboża. Z czasem właściciele zwierząt domowych zaczęli postrzegać te składniki jako problematyczne, jako główną przyczynę alergii pokarmowych ich zwierząt. Były one również postrzegane jako przyczyniające się do otyłości zwierząt domowych, ponieważ mają wysoki poziom glikemii w porównaniu z innymi produktami pełnoziarnistymi. 

W tym kontekście karmy bezzbożowe zaczęły być postrzegane jako rozwiązanie na alergie, podrażnienia i przyrost masy ciała – czyli problemy związane z formułami, które wykorzystywały te najtańsze, niższej jakości zboża. Właściciel zwierząt domowych niekoniecznie musieli eliminować wszystkie ziarna, tylko te z najniższej półki. Wystarczy rzut oka na etykietę karmy bezzbożowej, aby przekonać się, że oferuje składniki wyższej jakości, co sprawia, że ​​jest to dobry wybór.  

Co dostarczają psom zboża w karmach? 

  • kwasy tłuszczowe omega,  
  • przeciwutleniacze,  
  • witaminy, 
  • minerały.  

Psy mogą otrzymywać te składniki odżywcze, gdy ich pożywienie zawiera jęczmień i brązowy ryż. Umiarkowana ilość węglowodanów to ważny makroskładnik odżywczy dla psów, dostarczający organizmowi potrzebnej energii. Zatem, podobnie jak większość innych kwestii związanych z odżywianiem, argument zboża kontra brak zbóż niesie ze sobą wiele zawiłości. Jest zatem kilka rzeczy, o których należy pamiętać, rozważając diety bezzbożowe dla swojego pupila. Badania sugerują, że psy wyewoluowały, aby tolerować zboża.