Koty często uważane są przez wielu za leniwe. Wynika to z ich większego zapotrzebowania na sen. Szacuje się, że duże koty takie jak lwy przesypiają 20 godzin dziennie, zatem tylko przez 4 pozostają aktywne.

Koty jednak bardzo uaktywniają się, kiedy widzą w czymś coś atrakcyjnego. Dlatego są bardzo skore do wszelakich zabaw, a tym samym możemy śmiało obalić mit o ich wiecznym leniuchowaniu. Kiedy znajdą coś atrakcyjnego, potrafią spędzić nad tym długie godziny.

Zabawki dla kota

Warto więc aktywizować naszego kota poprzez różne atrakcyjne dla niego zabawki. Dzięki temu wpłyniemy pozytywnie na koci rozwój i sprawimy, że kot będzie aktywnie spędzał czas co ustrzeże go przed tyciem.
Istnieje wiele różnych rodzajów zabawek dla kotów, które można kupić w sklepach zoologicznych (np. w TuZwierzaki.pl), takich jak: myszki dla kotów, drapaki dla kotów, wędki dla kotów czy pluszaki. Badania wskazują, że koty lubią bawić się różnymi zabawkami, dlatego ważne jest, aby zapewnić im różne możliwości.

Jednym z najlepszych sposobów na uszczęśliwienie kota jest zapewnienie mu możliwości drapania rzeczy na własnych warunkach – można to zrobić, kupując kotu drapak. Choć niektórzy uważają, że to przedmiot, który niepotrzebnie zajmuje miejsce w domu to jednak skutecznie zabezpiecza meble przed zniszczeniami. Na rynku dostępna jest szeroka oferta drapaków dla kota, zarówno stojących – wyższych, niższych, prostych lub bardziej rozbudowanych jak i drapaki poziome tekturowe, które zajmują niewiele miejsca, a pozwalają kotu realizować swoje instynkty bez zniszczeń w domu.

Zabawki z kocimiętką

Prawdziwym hitem są zabawki wzbogacone o uwielbianą przez koty kocimiętkę. Mogą to być myszki, pluszaki, piłeczki i inne zabawki – zawsze powodują o kotów wielką radość. Koty w obecności kocimiętki są bardzo zrelaksowane, uwielbiają jej zapach i ocieranie się o nią. Możemy mówić wprost o ekscytacji u kota pod wpływem kocimiętki. Kocimiętka nie powoduje uzależnienia u kota, jest dla niego w pełni bezpieczna. Może być także doskonałym narzędziem treningowym, np. kiedy chcemy przekierować drapanie przez kota mebli na drapak wówczas na drapaku rozpylamy kocimiętkę w płynie, aby skierować kota właśnie na ten element.