Czworonogi towarzyszyły ludziom od najdawniejszych lat. Pomagały człowiekowi, wypełniały polecenia, niejednokrotnie ratowały życie. W literaturze światowej motyw przyjaźni człowieka ze zwierzęciem pojawia się wiele razy. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka- ta fraza wciąż powtarzana, nawet w dzisiejszych czasach nie traci na ważności.

Większość z nas pamięta czworonoga Sabę z książki pt. „W pustyni i w puszczy”, który tak ochoczo opiekował się małą Nel. Inny przykład wielkiej przyjaźni jest w lekturze pt. “O psie, który jeździł koleją”. Lampo bardzo mocno przywiązał się do człowieka, który przygarnął zwierzę. Pomagał i ratował przed niebezpieczeństwem. Wyżej opisane zwierzęta były oddane swoim właścicielom i kochały bezwarunkowo. Jednak to nie jedyne korzyści płynące z posiadania psa.

Więcej ruchu

Psiarze nie mogą narzekać na brak ruchu. Codzienne spacer z psem, zabawy ze zwierzęciem na świeżym powietrzu, to wszystko sprawia, że więcej się ruszamy. I nasz organizm staje się zdrowszy, bardzie dotleniony. Wzrasta nasza odporność.

Kontakty towarzyskie

Podczas spaceru można spotkać innych psiarzy. Porozmawiać z nimi, wymienić cenne uwagi na temat zwierząt. Może nawet zawiąże się jakaś przyjaźń między wielbicielami zwierząt. Depresja i zamknięcie się w czterech ścianach nie grozi więc właścicielom psów.

Właściwości zdrowotne

Psy mają pełno bakterii na swojej sierści, dzięki temu człowiek przebywając blisko ze swoim pupilem uodparnia się na różne drobnoustroje. Głaskanie psa pomaga zniwelować stres,  obniża poziom ciśnienia, uspokaja serce. Ponadto właściciele psów rzadziej skarżą się na problemy z zasypianiem.

Efektywniejsza praca

Udowodniono, że przychodzenie z psem do pracy poprawia jakość pracy. Właściciel odstresowuje się w towarzystwie swojego pupila. Dzięki czemu wzrasta wydajność pracy.

Lojalni przyjaciele

Pies zostanie z tobą na dobre i na złe. Jest lojalny i oddany właścicielowi. Za opiekę, jedzenie i dobre słowo, twój pupil obdarzy cię miłością bezwarunkową. Zawsze będzie przy tobie. Sprawi, że będziesz czuł się bezpieczniej, gdy jesteś w domu i odstraszy potencjalnego złodzieja.

Miłość i dobra energia psa działają dobroczynnie na człowieka. Pies to bezwarunkowo oddany przyjaciel. Relacja człowieka z psem jest jedną z piękniejszych relacji na świecie.