Fretki domowe to zwierzęta, które z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Dawniej ciężko było dostać fretkę, jednak obecnie kupimy ją w każdym większym mieście. Fretka może żyć nawet do 10-15 lat. Zatem jest to zwierzę na dłużej. Na długość jej życia wpływają nie tylko warunki w jakich żyje, ale również genetyka. Dlatego też najlepszym źródłem kupna fretki będzie hodowla. Cena fretki waha się od kilkuset do nawet tysiąca złotych. W sklepach zoologicznych często jest to 300-600 złotych.
Jak przygotować się do opieki nad fretką?
Fretki to dość duże zwierzęta. Długość ich ciała to około 35-40 cm. Do tego należy doliczyć około 10-15 cm ogona. Ze względu na swoje rozmiary i charakter potrzebują dużej klatki. Fretki do szczęścia potrzebują nie tylko naszej uwagi, ale także towarzysza. Samotna fretka z reguły krócej żyje. Dlatego jeśli zależy nam na szczęściu naszych zwierząt, to najlepiej jest kupić dwie fretki. Możemy wybrać tą samą płeć, dzięki czemu unikniemy rozmnażania. Najlepiej jest kupić rodzeństwo, gdyż wtedy mamy pewność, że się dogadają. Klatka dla fretki powinna być spora nie tylko w podstawie, ale również na wysokość. Zwierzęta te bowiem potrzebują sporej dawki ruchu. Wysoka klatka pozwoli na umieszczenie pięter, półek i innych akcesoriów do wspinaczki. Minimalne wymiary klatki dla fretki to 80x50x80 cm. Dla dwóch zwierząt minimum to 100x50x100 cm. Najlepiej jednak kupić klatkę wyższą. Dobrym wyborem będzie także woliera, która może być wielkości szafy. Mała klatka sprawia, że częściej musimy z niej wypuszczać fretki. Dziennie powinniśmy dać naszym pupilom możliwość wybiegania się przez 2-3 godziny poza klatką. W czasie wybiegu zwróćmy uwagę na to jak bawią się nasze fretki. Zwierzęta te są inteligentne i bez problemu otworzą szafkę. Lubią także zabierać małe przedmioty i chować je w jakimś miejscu.
W klatce fretki muszą znaleźć się półki, piętra, drabinki czy hamaki. Gwarantuje to możliwość wspinania się i zapewni rozrywkę fretkom. Miska na pokarm i poidełko także są niezbędne. W klatce powinno znaleźć się legowisko, na którym fretki będą mogły odpoczywać. Warto także umieścić zabawki. W większej klatce dobrym pomysłem może być np. basen z kulkami. Fretki dbają o higienie w klatce i najczęściej załatwiają się w jednym miejscu. Zatem łatwo możemy nauczyć je załatwiania się do kuwety. W ten sposób spód klatki zostawiamy wolny, a w rogu umieszczamy kuwetę. Do kuwety najlepiej wybrać żwirek drewniany, który jest łatwo dostępny i dobrze chłonie mocz. Żwirek w kuwecie najlepiej wymieniać codziennie na świeży. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnego zapachu.
Żywienie wpływa na stan zdrowia i długość życia fretki. Podstawą diety powinno być mięso. Fretki źle reagują na pokarmy, których nie powinny jeść takie jak czekolada czy owoce. Warto zatem trzymać te produkty w miejscu niedostępnym dla fretek. Karma dla fretki powinna być podstawą diety. Obecnie kupimy ją w każdym sklepie zoologicznym. Alternatywą może być dobrej jakości karma dla kotów. Gotowane mięso i jaja także powinny znaleźć się w menu. Warto podawać także oliwę z oliwek i oleje rybne. Fretki jedzą kilkukrotnie w ciągu dnia. Dlatego też wychodząc do pracy warto dorzucić do miski suchej karmy.