Szczury to gryzonie, które przez jednych są lubiane, a przez innych nie. Ma to związek głównie z tym, że mają dość długi ogon. Szczury to inteligentne zwierzęta, które do szczęścia potrzebują odpowiednio dużej klatki, a także codziennych wybiegów. Najważniejsze jest to, żeby mieć przynajmniej 2 szczury, chociaż gryzonie te lepiej czują się w większych grupach. Szczur żyje dość krótko, gdyż zazwyczaj jest to 2-3 lata.

Jak przygotować się do posiadania szczura?

Szczury to średniej wielkości gryzonie. Średnio osiągają 30-50cm długości, z czego sporą część stanowi ogon. Ich waga z reguły oscyluje między 300-500 g, chociaż zdarzają się osobniki ważące nawet 700 g. Dzieje się tak głównie przez to, że szczury są bardzo aktywnymi gryzoniami. Przez to mają sporo masy mięśniowej. Jeśli jednak zauważymy nadmierne otłuszczenie u naszego pupila, to powinniśmy wprowadzić dietę. Klatka dla szczurów powinna mieć wymiary minimalne 80x50x80 cm. Wysokość jest ważna, gdyż szczury uwielbiają się wspinać. Klatka o takich wymiarach będzie wystarczająca dla 2-3 szczurów.

W klatce muszą znaleźć się akcesoria umożliwiające wspinanie się, czyli półki, piętra, drabinki, tunele czy hamaki. Kołowrotek będzie dobrym pomysłem, jednak musi mieć on minimum 35-40 cm średnicy. Najlepiej jest wybrać kołowrotek plastikowy bądź drewniany, który jest bezpieczny dla szczura. Domek jest przydatnym elementem wyposażenia klatki, ponieważ stwarza naszym pupilom bezpieczną przestrzeń. Szczury lubią się wspinać, dlatego też warto umieścić miski na pokarm w kilku miejscach. Na spodzie klatki sprawdzą się te ceramiczne. Z kolei wyżej możemy zamontować miski metalowe, które zaczepia się o pręty. Poidełko na wodę najlepiej umieścić na spodzie klatki. W ten sposób kapiąca woda zostanie wchłonięta przez żwirek. Jako podłoże w klatce najlepiej sprawdzi się żwirek drewniany. Trociny nie nadają się, gdyż słabo chłoną mocz, a także są lekkie przez co szczury mogą je wysypywać poza klatkę. Pamiętajmy też o tym, żeby codziennie wypuszczać nasze gryzonie na wybieg. Zabieg powinien trwać minimum godzinę. Musimy także zabezpieczyć pomieszczenie, w którym nasze zwierzęta będą biegać. 

Żywienie szczura nie jest specjalnie trudne, gdyż jest to zwierzę wszystkożerne. Podstawą diety powinna być dobrej jakości karma, w której musi znaleźć się mieszanka zbóż i nasiona. To źródła węglowodanów i tłuszczy, które są głównym źródłem energii dla szczurów. W karmie powinny znaleźć się także larwy mącznika, warzywa i owoce. Jako urozmaicenie diety możemy podawać zioła dla szczurów, świeże warzywa i owoce, gotowane mięso, jaja, ser żółty, a także larwy mącznika. Karma w misce powinna stale być dostępna. Do tego raz dziennie możemy podawać szczurom warzywa, owoce bądź inny dodatek do diety. Szczury lubią także różnego rodzaju kolby, które wieszamy w klatce. Jednak podając kolby musimy pamiętać o zmniejszeniu dziennej porcji karmy.