Chomiki to małe i inteligentne gryzonie, które często są wybierane jako zwierzątko domowe. Najczęściej jest to pierwsze zwierzę dla dziecka. W ten sposób nasze dziecko może nauczyć się odpowiedzialności. Chomiki żyją dość krótko względem innych gryzoni. Chomik dżungarski jest mniejszy i żyje średnio do 2-3 lat. Z kolei syryjski może dożyć do około 4 lat. Ze względu na swój mały rozmiar chomik nie potrzebuje dużej klatki. Jest to zatem dobre zwierzę niezależnie od wielkości mieszkania. 

Jak przygotować się do posiadania chomika?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że chomiki to jedyne gryzonie, które musimy trzymać w pojedynkę. Są to zwierzęta silnie terytorialne, a umieszczenie dwóch chomików w klatce skończyłoby się walką aż do śmierci jednego z nich. Co prawda w naturze gryzonie te żyją w dużych stadach, jednak tam mają dostępny nieograniczony teren. Z kolei w klatce przestrzeń jest ograniczona. Chomik do szczęścia potrzebuje klatki, w której będzie mógł aktywnie spędzać czas, ale również odpoczywać. To zapewni odpowiednie wyposażenie. Sama klatka powinna mieć minimalne wymiary 40x30x40 cm dla chomika dżungarskiego, a także 60x40x40 dla chomika syryjskiego. Jako podłoże w klatce sprawdzą się dobrej jakości odpylone trociny bądź ściółka konopna. Żwirek nie będzie najlepszym wyborem, gdyż jest zbyt twardy.

W klatce musi znaleźć się miska na pokarm. Nie może być ona zbyt duża, gdyż chomik będzie do niej wchodził i może się tam załatwiać. Do tego oczywiście poidełko, w którym codziennie zmieniamy wodę na świeżą. Kołowrotek jest niezbędnym elementem w klatce. Daje on możliwość wybiegania się naszemu chomikowi. Oczywiście musimy wybrać odpowiedni rozmiar kołowrotka. Dla chomika syryjskiego musi być to minimum 30 cm średnicy, a dla dżungarskiego 25 cm. W przeciwnym wypadku chomik może uszkodzić sobie kręgosłup podczas korzystania z kołowrotka. W klatce powinny znaleźć się różnego rodzaju tunele, półki, drabinki, i inne akcesoria umożliwiające wspinanie się. Chomiki to aktywne i silne gryzonie. Bez problemu wejdą po prętach klatki na półkę czy hamak. Nie zapominajmy również o wypuszczaniu chomika na wybieg. Codziennie powinno być to przynajmniej jedna godzina poza klatką. Musimy wcześniej zabezpieczyć pomieszczenie, w którym będzie przebywał nasz chomik. 

Żywienie chomika to ważny aspekt opieki nad tym zwierzakiem. W przypadku tak małego gryzonia nie ma miejsca na błędy żywieniowe. Nadmiar kalorii czy mało urozmaicona dieta to najczęstsze błędy popełniane przez wielu właścicieli chomików. Karma dla chomika powinna być dobrej jakości. Dziennie podajemy łyżeczkę karmy dla chomika dżungarskiego bądź dwie łyżeczki dla chomika syryjskiego. Do tego powinniśmy podawać warzywa i owoce. Suszone bądź żywe larwy mącznika są dobrym źródłem białka, które jest niezbędne w diecie chomika. Od czasu do czasu możemy podać ser żółty, gotowane mięso bądź jaja. Oczywiście wszystko musi być pokrojona na małe kawałki, które chomik będzie mógł zjeść.